VIDEO Messiada » Barcelona s-a distanţat la 11 puncte de Real Madrid după 4-0 cu Levante

Articol de Theodor Jumătate  —  Monday 30th of November -0001 12:00

În 16 minute, Barca a înscris de 4 ori, cu "dublă" Messi. Şi are 11 puncte înaintea lui Real

După încă o înfrîngere a Realului (a treia), 0-1 la Sevilla cu Betis, Barcelona a trimis Madridul la o diferenţă aproape imposibil de surmontat: 11 puncte. Doar Atletico ar putea să stopeze avalanşa catalană în acest sezon.

Click aici pentru rezumatul VIDEO!

Aseară, pe "Ciutat de Valencia", locul unde echipa blaugrana a cucerit titlul şi în 2005, şi în 2011, Barca s-a supărat după pauză şi, egoistă, a păstrat mingea doar pentru ea. Levante a fost spectatoare în propria casă.

În 16 minute (47-63), oaspeţii au punctat de 4 ori. Messi, "dublă", a ajuns la 82 de goluri în 2012, e la 3 de recordul lui Gerd Muller (1972). Iar Iniesta (gol şi 3 assisturi) şi Fabregas au încheiat carnavalul. La final (87), Valdes s-a remarcat şi el, blocînd un penalty.

Plus: după ce Montoya l-a înlocuit pe Dani Alves (accidentat, minutul 13), Barca a avut 11 jucători crescuţi de La Masia!