Cum l-a timorat şi dezorientat portarul Braşovului pe Rusescu înaintea celui de-al doilea 11 metri: "Trage pe mijloc, trage pe mijloc!"

Articol de Bogdan Stamatoiu  —  miercuri, 28 noiembrie 2012

Rusescu a ratat la Braşov primul penalty din cariera lui în Liga 1, după 9 lovituri fără greşeală în ultimii doi ani

Minutul 80 al meciului FC Braşov - Steaua. E 2-1 pentru gazde şi Steaua primeşte penalty. Cu 60 de minute mai devreme fusese fix aceeaşi situaţie. "Stegarii" conduceau cu 1-0, 11 metri pentru Steaua, a executat Rusescu şi a marcat. Reghecampf decide ca tot Rusescu să bată. De această dată a ratat, fiind pentru prima dată în cariera lui cînd păţeşte asta în Liga 1.

Imaginile TV de la meciul de luni seară l-au surprins pe portarul Braşovului, Daniel Mutu, ducîndu-se special în faţa lui Rusescu, înainte ca acesta să-şi ia elan şi şoptindu-i ceva. "Să tragi pe mijloc! Trage pe mijloc, trage pe mijloc!", i-a spus Mutu, după care s-a întors între buturi. Rusescu a încercat să nu-l privească, a tras tare, aproape pe centru, cum îi sugerase portarul, însă mult peste bară.
A fost cea de-a 10-a lovitură de la 11 metri pe care Rusescu a bătut-o în Liga 1, precedentele 9 fiind toate transformate! Primul a fost în urmă cu doi ani, în septembrie 2010, în Unirea Urziceni - Dinamo 1-0, reuşita lui aducînd victoria trupei ialomiţene.