Stranieri

VIDEO » Săpunaru l-a învins pe Torje şi merge în optimile Cupei Spaniei!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 29 noiembrie 2012

Duelul românilor din 16-imile Cupei Regelui Spaniei a fost cîştigat de Cristian Săpunaru, în faţa lui Gabi Torje. Ambii au fost integralişti la Zaragoza, respectiv Granada.

VEZI AICI FAZE VIDEO DE LA MECI!

Meciul decisiv s-a jucat pe terenul formaţiei lui Gabi Torje şi s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru gazde. Golurile au fost marcate de Ighalo 27, Mainz 66 / Jose Mari 56.

În tur, Zaragoza învinsese cu 1-0, după reuşita lui Aranda (79), astfel că a mers mai departe datorită golului înscris în deplasare. Helder Postiga a pasat la reuşita echipei sale, dar a fost eliminat în minutul 59, creîndu-le probleme serioase colegilor, care au făcut faţă cu greu asaltului Granadei pe final, Leo Franco fiind însă la post. Săpunaru aratat două ocazii mari pentru formaţia sa, ambele cu capul, şi a încasat un cartonaş galben în minutul 81.

Granada: R. Fernandez - Juanma Ortiz, Inigo Lopez, Mainz, Brayan Angulo - Torje, Iriney, Mikel Rico, Dani Benitez - Ighalo, Floro Flores
Antrenor: J. Anquela
Rezerve: Tono, Siqueira, Machis, Lucena, Orellana, Borja Gomez, Moises Hurtado

Zaragoza: Leo Franco - Săpunaru, Alvaro, Loovens, Abraham - Movilla, Jose Mari - Zuculini, Romaric, Víctor - Postiga
Antrenor: M. Jimenez
Rezerve: Roberto - Paredes, Aranda, Edu Oriol, Montanes, Wílchez, Pinter