Handbal

Cu emoţii spre faza a doua » România a învins greu Islanda, 22-19

+8 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 05 December 2012

România s-a calificat astăzi în grupele principale ale Campionatului European din Serbia, după ce a bătut Islanda, scor 22-19.

Fetele noastre au început timid meciul, controlat în primele momente de nordice. După prima jumătate a reprizei, Islanda avea un avans de trei goluri, moment în care a venit time-out-ul cerut de Gheorghe Tadici. Împinse de la spate de românii care au făcut deplasarea la Vrşeţ, fetele au preluat frîiele jocului şi au intrat la pauză în avantaj, 13-15.

Repriza a doua a început foarte slab, iar după 16 minute islandezele conduceau cu 17-16,  cu un singur gol marcat pînă atunci. Apărarea a început însă să îşi facă treaba, iar cu o Brădeanu în formă maximă, autoare a şapte goluri, România s-a redresat. Victorie cu 22-19, iar fetele merg în faza a doua a Europenelor. Înainte de asta însă, vor trebui să treacă şi peste hopul Muntenegru.

CLASAMENT
1. Muntenegru 56-43 4p
2. România 43-40 3p
3. Rusia 48-51 1p
4. Islanda 35-48 0p
S-au jucat: Muntenegru - Islanda 26-16, România - Rusia 21-12, Rusia - Muntenegru 27-30, Islanda - România 19-22
Ultima etapă: Rusia - Islanda (vineri, 19:05), România - Muntenegru (vineri, 21:15, TVR 2 şi liveTEXT pe GSP.RO)

Min 52 -
Neagu trimite în bară, mingea revine la Stanca, care înscrie 17-19!
Min 51
- Încă un gol pentru Brădeanu! 17-18!
Min 48 -
Brădeanu marchează!
România a înscris un singur gol în jumătate de repriză!
Min 38
- Încă nu s-a marcat în repriza secundă!
Min 30 -
Neagu reface diferenţa de două goluri! 13-15!
Min 23 -
Islanda înscrie în inferioritate! 11-12!
Min 22 -
Iulia Curea înscrie din 7 metri! 10-12!
Min 21 -
Bragadottir este eliminată pentru două minute
Min 20 -
România revine în avantaj după reuşita Ionelei Stanca! 10-11!
Min 18 -
Gol Aurelia Brădeanu! 10-10!
Min 17 -
Stanca pătrunde în centru şi înscrie! 10-9!
Min 16
- Islandezele reuşesc să păstreze un avans constant de două goluri
Manea înscrie! 9-8!
Min 15 -
Stefansdottir punctează din unghi! 9-7!
Min 14 -
Brădeanu marchează cu o aruncare de la 9 metri! 8-7!
Min 13
- Nechita înscrie din extremă! 8-6!
Min 13 - Aceeaşi Jonstottir duce scorul la 8-5!
Brădeanu încearcă un lob, dar mingea trece pe lîngă poartă
Min 12 -
Jonstottir înscrie! 7-5!
Min 11
- Brădeanu găseşte o breşă în defensivă adversă şi înscrie! 6-5!
Jónsdóttir egalează!
Min 6 - Brădeanu înscrie de la 9 metri! 2-3!
Min 4 -
Meiroşu egalează din nou, după ce nordicele reveniseră în avantaj! 2-2!
Min 2 -
Meiroşu egalează! 1-1!
MIn 1 -
Islandezele deschid scorul din 7 metri
A început meciul!
Paula Ungureanu s-a alăturat lotului României, după ce se întorsese în ţară la aflarea veştii despre moartea tatălui ei. Tadici a ales să o menajeze şi să o introducă în poartă pe Talida Tolnai

***

România evoluează astăzi împotriva Islandei în cel de-al doilea meci din cadrul grupelor Campionatului European din Serbia.

În prima partidă, elevele lui Gheorghe Tadici au obţinut o remiză în faţa Rusiei, scor 21-21, Ionela Curea fiind cea mai bună marcatoare cu 9 reuşite. Talida Tolnai a reuşit un meci de excepţie, oprind 18 din cele 39 de aruncări ale rusoaicelor, avînd un procentaj de 49% baloane salvate.

De partea cealaltă, Islanda a fost învinsă în primul meci de Muntenegru, 16-26, grupare la care evoluează şi două dintre vedetele Oltchimului, Marija Jovanovici şi Katarina Bulatovici.

Dacă vor cîştiga astăzi, fetele noastre se vor califica în faza a doua a grupelor. Meciul cu Islanda va începe la ora 21:15, pe TVR 2 şi liveTEXT pe GSP.RO.