Europa League

VIDEO şi FOTO FC Copenhaga - Steaua 1-1 » Roş-albaştrii obţin a 10-a calificare din istorie în primăvara europeană

+35 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 06 decembrie 2012

Steaua a făcut în această seară un meci mare la Copenhaga şi a reuşit să obţină a 10-a calificare în primăvara europeană din istoria clubului, după ce a remizat, scor 1-1, în Danemarca.

Prima repriză a fost controlată de roş-albaştri, care au fost mai periculoşi, însă în startul reprizei a doua Cristi Tănase a văzut al doilea galben pentru o simulare şi a fost eliminat.

Chiar şi aşa, Steaua a fost cea care a deschis scorul în minutul 73 cu un şut faulos al lui Rusescu, din afara careului. Danezii au egalat cu trei minute înaintea finalului graţie unei lovituri de cap a lui Vetokele.

Echipe de start:

FC Copenhaga: Christensen - Jacobsen, Sigurdsson, Stadsgaard, Bengtsson - Gislason, Claudemir, Kristensen, Delaney - N. Jorgensen, Cornelius
Rezerve: Jensen, Jakobsen, Remmer, Grindheim, Vingaard, Vetokele, Santin

Steaua: Tătăruşanu - Chipciu, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Rusescu, Cr. Tănase - Nikolici
Rezerve: Stanca, Filip, Martinovici, Prepeliţă, Pîrvulescu, M. Costea, Adi Rocha

_____________
Cum s-a desfăşurat meciul:

min. 90+4: FLUIER FINAL! STEAUA SE CALIFICĂ ÎN PRIMĂVARA EUROPEANĂ DE PE PRIMUL LOC!

min. 90: 4 minute suplimentare!

min. 88: Prepeliţă intră în locul lui Adrian Popa!

min. 87: GOL FC COPENHAGA! Vetokele egalează cu o lovitură de cap de la colţul scurt.

min. 87: Pintilii şutează de la marginea careului, pe lîngă poarta danezilor

min. 85: Raul Rusescu îi lasă locul Lucian Filip

min. 81: Latovlevici primeşte un cartonaş galben pentru un atac periculos la Vetokele

min. 78: Bourceanu primeşte cartonaş galben pentru un fault la mijlocul terenului

min. 77: Şut al danezilor de la mare distanţă, mingea este deviată de Cornelius şi trece puţin pe lîngă poartă!

min. 73: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL STEAUAAAAA! RAUL RUSESCU înscrie un gol uluitor! Şut de la 25 de metri care se opreşte în plasa porţii danezilor.

min. 71: Cornelius reia cu capul, Tătăruşanu are o intervenţie incredibilă. A fost prima mare ocazie a danezilor

min. 68: Vetokele reia cu capul din centrul careului, Tătăruşanu reţine în siguranţă

min. 67: Jorgensen şutează, mingea este deviată în corner

min. 65: Claudemir iese, intră Vetokele

min. 62: Nikolici îi lasă locul lui Martinovici. Sîrbul va trece fundaş dreapta, Chipciu va fi urcat la mijloc, în timp ce vîrf va deveni Rusescu

min. 60: Danezii sînt la cîrma jocului, dar pînă acum Gardoş şi Chiricheş se descurcă excelent şi resping tot

min. 55: Copenhaga nu şi-a creat încă nici o ocazie importantă, deşi sînt de cîteva minute cu un om în plus pe teren

min. 51: Chiricheş primeşte un cartonaş galben pentru o intrare dură la mijlocul terenului

min. 48: Tănase primeşte al doilea galben pentru simulare şi este eliminat!

min. 46: A început repriza secundă!

min. 45: PAUZĂ! La Stuttgart scorul este 0-1 pentru MOLDE!

min. 42: Şut bombă al lui Latovlevici din afara careului, mingea trece alături

min. 40: Primul şut al gazdelor trece mult peste poarta lui Tătăruşanu, Claudemir este autorul

min. 37: Steaua controlează partida, danezii nu au avut pînă acum nici un şut către poarta lui Tătăruşanu

min. 32: Tănase faultează la mijlocul terenului şi primeşte cartonaş galben

min. 31: Greşeală în apărarea daneză, dar Nikolici nu poate profita. În continuare Steaua este cea care are iniţiativa

min. 27: Cursă impresionantă făcută de Adi Popa, care a pasat la Tănase, însă acesta a fost blocat în ultima clipă

min. 25: Şut al lui Rusescu de la 30 de metri, peste poarta danezilor. A fost primul şut spre poartă

min. 19: Nici o ocazie importantă la cele două porţi. Echipele nu reuşesc să se desfacă, fiind mult mai preocupate de defensivă

min. 14: În continuare la Stuttgart scorul este 0-0, perfect pentru stelişti

min. 12: Nici o ocazie importantă la cele două porţi. Echipele se tem deocamdată să rişte

min. 6: Bourceanu centrează în careu, mingea ajunge la Rusescu, dar îl loveşte în mînă pe acesta şi arbitrul acordă henţ

min. 5: Rusescu este fault de Claudemir, lovitură liberă pentru Steaua

min. 3: Steaua începe mai curajos partida. Adi Popa a încercat o schemă cu Raul Rusescu, însă cei doi s-au încurcat deşi se aflau într-o poziţie foarte bună

min. 1: A început meciul!