VIDEO Corinthians a bătut-o pe Chelsea în finala Campionatului Mondial al cluburilor

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 16 decembrie 2012

Echipa braziliană Corinthians a cîştigat pentru a doua oară Campionatul Mondial al cluburilor după ce a învins în finala de la Yokohama, cu scorul de 1-0 (0-0), pe Chelsea.

Vezi AICI rezumatul

Campioana Americii de Sud s-a impus datorită unui gol înscris de Guerrero, în minutul 69. În minutul 90, de la Chelsea a fost eliminat Gary Cahill.

Echipele:

Corinthians: Cassio - Alessandro, Chicao, Paulo André, Fábio Santos - Ralf, Paulinho - Danilo, Jorge Henrique, Emerson (Wallace '90+1) - Guerrero (Martínez '87). Antrenor: Tite.

Chelsea: Cech - Ivanovic (Azpilicueta '83), Cahill, Luiz, A Cole - Lampard, Ramires, Moses (Oscar '73), Juan Mata - Hazard (Marin '87), Fernando Torres. Antrenor: Rafael Benítez.

La meciul arbitrat de turcul Cuneyt Cakir au asistat 68.275 de spectatori. Corinthians a mai câştigat CM al cluburilor în anul 2000.

sursa: Mediafax