Aceste cuvinte au fost rostite la primirea sportivilor italieni medaliaţi la Jocurile Olimpice şi Paralimpice de la Londra la Vatican. Papa a făcut un apel ca presiunea pentru rezultate mari să nu-i împingă la utilizarea dopajului.
Papa a adăugat că "trebuie să-i ajutăm pe cei care au greşit, să-i ascultăm şi să-i sprijinim". El i-a rugat pe sportivi să respecte onoarea competiţiei, solidaritatea, altruismul. El a spus că Biserica Catolică se interesează mult de fenomenul sportiv şi că "recunoaşte că activitatea sportivă influenţează educaţia şi formarea indivizilor şi a relaţiilor interumane". Sportivilor prezenţi la Vatican le-a urat să devină modele demne de urmat pentru toţi cei care vin în urma lor.
International • Campionate • inedit
Papa îndeamnă la joc curat: "Să nu ajungem la dopaj"
telegraph.co.uk
Articol de Gazeta Sporturilor — marţi, 18 decembrie 2012
Papa Benedict XVI a cerut sportivilor să nu folosească "scurtăturile" pentru a obţine rezultate importante. "Sper ca spiritul de echipă să nu ajungă pe aceste străduţe fără ieşire", a spus suveranul pontif.
{{text}}