Retrospectiva primelor 19 etape » Plusurile şi minusurile dinamoviste în 2012! Care sînt cauzele locului modest ocupat de "cîini"

Articol de Liviu Manolache  —  Monday, 24 December 2012

Aflaţi la 17 puncte distanţă de marea rivală Steaua, macinaţi de probleme financiare şi de neînţelegeri între acţionari, suporterii "cîinilor" şi-au pierdut în mare măsură speranţa în clasarea echipei pe un loc de cupă europeană.

Singurul lor atu îl reprezintă Dorinel Munteanu, cel care le-a promis acestora "reconstrucţia" mult aşteptată. GSP.RO îţi oferă o retrospectivă detaliată a primelor 19 etape care arată plusurile, dar şi minusurile roş-albilor. În plus, toate datele statistice, cine a marcat, cine a pasat decisiv, cine a primit cele mai multe cartonaşe galbene, poţi urmări mai jos.

Problema suporterilor nu s-a văzut atît de mult, Dinamo fiind pe un onorabil loc 3.

7.Dinamo - 19 - 8 - 6 - 5 - (30-23) - 30 puncte
-ocupă locul 7 în clasamentul meciurilor de pe teren propriu, asta după ce au pierdut 3 partide acasă, cu CFR, Bistriţa şi Vaslui;
-doar două victorii au reuşit în deplasare, cu Severinul şi U Cluj; în rest, au contabilizat cele mai multe remize pe teren advers - 6, dar şi două înfrîngeri (cu Astra şi Steaua);
-doar în 3 meciuri nu a primit gol, capitol unde numai Brasovul, Bistriţa şi Severinul stau mai slab;
-au avut o evoluţie mai bună în a doua repriză, fapt observat în special în clasamentele alcătuite strict pe baza rezultatelor înregistrate pînă la pauză şi după: 24 puncte în prima repriză - 31 a doua;
-numai 3 puncte a scos Dinamo din confruntările cu primele 5 clasate, victorie cu Pandurii;
-au pierdut 7 puncte din confruntările cu echipele nou-promovate;

Au bifat minute 24 de jucători;
Cele mai multe prezenţe le-au contabilizat Dragos Grigore (17 int), Alex Curtean (5 int) şi Ţucudean (3 integralist) - toţi cu 18 meciuri;
-6 străini au evoluat în tricoul lui Dinamo, cei mai mulţi pe teren fiind 4 în etapele 4 şi 12; cei mai puţi, un singur străin - etapa a 8-a;

-Cei mai tineri jucători cu minute bifate în campionat: Filip (născut 94), Nica (născut 93);
-5 tineri autohtoni născuţi după Revoluţie au evoluat pt gruparea "alb-roşie";

-Cel mai vîrstnic jucător utilizat a fost Ionel Dănciulescu, născut 76.

10 jucători şi-au trecut numele pe tabelă,  golgheteri fiind doi tineri: Alexe 7 goluri şi Ţucudean 6;
-au beneficiat de două autogoluri: Trtovaci (Mediaş) şi Tincu (CSMS);

Cei mai buni pasatori: Ţucudean -4 assisturi; Curtean, Cătălin Munteanu - 3 pase de gol;
-a beneficiat de 6 lovituri de pedeapsă, două obţinute de Dănciulescu, una de Ţucudean, iar alte 3 au fost dictate pt henţ în careu;

Antrenori: Dario Bonetti (15 jocuri) - 22 puncte, Dorinel Munteanu (4 jocuri) - 8 puncte;

Cea mai bună serie de victorii consecutive: nu au reuşit să lege decît maxim două victorii consecutive, performanţă izbutită de 3 ori;
-seria cea mai lungă de meciuri fără înfrângeri: etapele 1-3,5,6 - 11 puncte;
-cea mai slabă perioadă a fost înregistrată în etapele 11-16, perioadă în care au bifat 7 partide din care au câştigat doar restanţa cu Rapid, în rest au contabilizat 3 remize şi 3 înfrîngeri;
Cea mai bună clasare: locul 2, etapele 2 şi 6;
Cea mai slabă clasare: locul 8, etapa a 16-a;

Cele mai clare victorii: etapa a 2-a, Dinamo-CSMS 5-2 şi etapa a 10-a, Dinamo-Pandurii 3-0;
-singura înfrîngere din cele 5 la mai mult de un gol diferenţă a fost în etapa a 14-a în faţa Stelei, scor 1-3;
Cartonaşe roşii: Luchin, Nica, Koulibaly;
Cartonaşe galbene: cele mai multe, Pulhac - 5;

13 arbitri au condus la centru Dinamo, din aceştia, cele mai multe prezenţe le-au înregistrat Marius Avram (o remiză-două înfrîngeri) şi Cristi Balaj (două victorii - o remiză), cîte 3 jocuri;