VIDEO Distracţia "extratereştrilor" » Barça a rezolvat în 30 de minute derby-ul cu Espanyol, 4-0

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 06 ianuarie 2013

FC Barcelona s-a impus lejer în derby-ul Cataluniei, 4-0 cu Espanyol. Jucătorii lui Tito Vilanova, revenit pe bancă după ce a suferit operaţia de extirpare a unei tumore, au rezolvat rapid meciul.

Vezi AICI VIDEO cu cele mai importante faze ale meciului

Xavi a deschis scorul în minutul 10, iar Pedro l-a urmat cu o "dublă". Atacantul Barcelonei a fost ajutat la prima reuşită de Messi, iar la cea de-a doua a primit o pasă magistrală de la Busquets.

În minutul 29, Barca conducea deja cu 4-0. Messi a transformat penalty-ul obţinut de Fabregas şi de aici a urmat un joc relaxat. Jucătorii lui Vilanova au ratat cîteva ocazii în repriza secundă, dar n-au mai reuşit să mărească diferenţa.

Barcelona se menţine în fruntea clasamentului la mare distanţă de competitoare: 12 puncte de Atletico, ce are un meci mai puţin disputat, şi 16 de marea rivală Real Madrid.

VIDEO Real a învins-o dramatic pe Sociedad » Mourinho l-a pedepsit din nou pe Casillas şi a fost salvat de Ronaldo