Tenis

Hănescu nu a putut trece nici de accidentatul Nishikori

Victor Hănescu (foto: reuters)

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 14 ianuarie 2013

În ciuda faptului că japonezul Kei Nishikori a avut unele probleme la genunchiul stîng, Victor Hănescu nu a putut să-l surprindă pe jucătorul în vîrstă de 23 de ani şi a pierdut în primul tur la Australian Open, scor 6/7(5), 6/3, 6/1, 6/3

Românul a început bine partida, a cîştigat primul set la tie-break, dar a pierdut imediat iniţiativa, în debutul setului secund. La 3-0 pentru el, Nishikori a chemat medicul, acuzînd dureri la genunchiul stîng, acelaşi care l-a făcut să se retragă în meciul cu Andy Murray în urmă cu o săptămînă.

În setul patru, Nishikori a obţinut breakul în gameul 8, s-a ţinut de serviciu şi a ajuns în runda secundă. Victor Hănescu nu a mai trecut de primul tur al unui turneu de Grand Slam din 2011, la Wimbledon, atunci cînd a ratat calificarea în optimi în urma unui conflict cu fanii englezi.

Nici Adrian Ungur nu a avut un meci prea strălucit, românul fiind învins în trei seturi, scor 4/6 4/6 2/6 de rusul Evgeny Donskoy.