VIDEO Golul săptămînii vine din derby-ul Portugaliei: un stîng necruţător din 16 metri

Nemanja Matic (foto: reuters)

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 14 ianuarie 2013

Benfica şi Porto au terminat la egalitate, scor 2-2. Meciul a fost închis după primele 20 de minute şi nimeni nu a reuşit să se distanţeze clar în lupta pentru titlul din Portugalia

Cele două rivale neînvinse în campionat s-au întîlnit în speranţa că una dintre ele va reuşi să o ia în faţă. Benfica are cu 3 puncte în plus faţă de Porto, dar fosta echipă a lui Cristi Săpunaru are un meci mai puţin disputat.

Eliaquim Mangala a marcat pentru oaspeţi, Benfica egalînd prin şutul extraordinar marcat de Nemanja Matici, un voleu cu stîngul din 16 metri!

Jackson Martinez a readus Porto în avantaj, dar Nicolas Gaitan i-a liniştit din nou pe fanii echipei vulturului. Niciuna dintre echipe nu a reuşit să decidă meciul în repriza a doua.