Tenis

Murray - Djokovici în finala Australian Open! Scoţianul l-a învins pe Federer în semifinale

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 25 ianuarie 2013

Andy Murray s-a impus în faţa lui Federer  în a doua semifinală masculina de la Australian Open după un meci de 5 seturi, scor 6-4, 6-7, 6-3, 6-7, 6-2.

Primul set a fost la discreţia scoţianului şi a cîştigat 6-4, avînd de înfruntat o singură minge de break împotriva lui Federer. De altfel, aceasta a fost chiar singura şansă de break a elveţianului în primele 3 seturi ale partidei.

Federer a echilibrat meciul după un set al doilea cîştigat în tie-break, scor 7-5, dar Murray a revenit imediat în avantaj şi a cîştigat pe serva elveţianului în al treilea set. S-a impus 6-3. Manşa a 4-a a fost cea mai spectaculoasă, cu 4 breakuri, două pentru fiecare. Murray chiar a servit pentru meci la 6-5, dar Federer a revenit şi a dus meciul în decisiv după 7-2 în tie-break.

Murray nu i-a dat nici o şansă lui Federer în setul al 5-lea, a reuşit două breakuri şi a cîştigat 6-2. În finală îl va întîlni pe Novak Djokovici care a trecut de David Ferrer.