VIDEO S-au trezit bascii. Athletic Bilbao a facut scor cu echipa de pe locul 2 din Primera

Articol de Valentin Melci   —  luni, 28 ianuarie 2013

După 45 de minute în care tabela a rămas neschimbată, Bilbao a făcut o repriză secundă de vis, reuşind să învingă cu 3-0 echipa plasată pe locul 2 in La Liga, Atletico Madrid. VIDEO

Deşi pe teren propriu au numai victorii în acest sezon, evoluţiile lui Atletico în deplasare sunt diametral opuse. Bilbao a izbutit să le aplice o lecţie aspră prin golurile înscrise după pauză de San Jose (min. 50), Susaeta (min. 77) şi De Marcos (min 84) reuşind să obţină o victorie aşteptată de mai bine de o lună.

Reeditarea finalei de Europa League de la Bucureşti, cîştigată atunci de madrileni, a adus acum 3 puncte pentru basci care scapă pentru moment de emoţiile retrogradării, urcînd pînă pe locul 12, în Primera Division.