Amicale

FC Vaslui, umilită de fosta adversară a Stelei, FC Copenhaga (0-4)

Articol de Cristian Lapa  —  miercuri, 30 ianuarie 2013

Vasluienii au pierdut ultimul joc de la Copa del Sol, cu FC Copenhaga, cu scorul de 0-4 la capătul uneii evoluţii modeste.

Aceasta a fost cea mai usturătoare înfrîngere din ultimul an. Elevii antrenorului Viorel Hizo au pierdut cu scorul de 0-4, rezultat stabilit încă din prima repriză.

Galben-verzii au încercat să reducă din handicap în partea a doua, însă Nedzipi ('50) şi Caue ('80) nu au reuşit să marcheze, bifînd singurele ocazii ale Vasluiului.

De remarcat că Sînmărtean a părăsit terenul după minutul 11, iar N'Doye a fost lăsat pe teren pînă în minutul 25. Marius Niculae nu a fost folosit în partida cu Copenhaga, atacantul vasluienilor avînd şanse să părăsească echipa încă din această iarnă, avînd ofertă de la Sporting Lisabona.

Viorel Hizo a mizat pe următorul unsprezece: Straton - Milanov, Balaur, Charalambous, Sălăgeanu - N'Doye, Caue - Buhăescu, Jumisse, Sînmărtean - Temwanjera. În repriza secundă au mai intrat: Zsiga, R.Costin, Nderim Nedzipi, Cerniauskas, Popovici,Heil, Stan.