Altele

Ungaria-România 9-8 în Liga Mondială

Articol de Marian Ursescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Reprezentativa de polo a României a reuşit aseară un meci formidabil, la Debrecen, în faţa Ungariei, în etapa a patra din Liga Mondială.

"Tricolorii" au condus cu 1-0, 3-2 şi 5-4 la pauză, dar maghiarii au revenit şi au întors rezultatul în "sfertul" al treilea, 7-6. Am egalat din nou la 7 prin Ramiro Georgescu, iar apoi la 8 prin Dimitri Goanţă. Maghiarii nu au cedat însă, au trecut din nou la conducere după golul lui Bela Torok.

Buşilă (4 goluri) a fost omul meciului, dar Andrei nu a terminat partida în bazin văzînd cartonaşul roşu pentru trei eliminări. În partida tur, de la Oradea, Ungaria a trecut de România cu 12-9.

România are o singură victorie în Grupa C din Liga Mondială, 14-13 cu Rusia, în deplasare. Elevii lui Vlad Hagiu au mai pierdut însă 9-12 cu Ungaria, la Oradea, şi 5-11 cu Italia, în deplasare.