Nationala

FOTO&VIDEO Polonezii au talent » Naţionala "de viitor" a României a fost umilită în primul amical din Spania, scor 1-4

+10 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 02 februarie 2013

România a pierdut amicalul cu Polonia, scor 1-4. Echipa lui Piţurcă a fost formată numai din jucători din Liga 1, însă fără fotbalişti de la Steaua.

VIDEO Vezi AICI golurile

Tricolorii au avut parte de un început de coşmar. Chiţu a ratat o bună oportunitate de a deschide scorul şi apoi a început coşmarul. Pawłowski l-a driblat uşor pe Măţel şi a deschis scorul. După două gafe imense din apărarea noastră, Teodorczyk a realizat "dubla", 3-0. Łukasik i-a umilit pe jucătorii lui Piţurcă, marcînd cu călcîiul(33) şi tricolorii erau la pămînt. Pe final de repriză, portarul polonez i-a oferit mingea pe tavă lui Grozav, care a redus din diferenţă.

Repriza secundă a avut un ritm mult mai scăzut şi schimbările făcute de Piţurcă au asigurat doar o defensivă mai bună. Luchin în apărare şi Maxim în atac au fost singurii care au arătat că au faţă de naţională.

Scorul a rămas neschimbat, 1-4, şi din fericire pentru naţionala României, această partidă nu va rămîne în palmares.

Desfăşurarea liveTEXT:

Min 90 - Final de meci. România - Polonia 1-4

Min 89 - Alibec primeşte o pasă în adîncime, dar e blocat

Min 80 - Teodorczyk trimite în bara transvesală a propriei porţi, în încercarea de a-l bloca pe D. Grigore

Min 46 - A început repriza secundă

Min 46 - Schimbări la pauză. Au intrat Nica, Maxim, Răduţ, Bălgrădean, Luchin, Mateiu şi Budescu

Min 45 - Pauză

Min 44 - Centrarea lui Grozav este deviată în corner

Min 41 - Gol România! 1-4! Grozav reduce din diferenţă, după ce a primit mingea pe tavă de la portarul polonezilor. Vezi golul

Min 39 - Corner al polonezilor, tricolorii îndepărtează pericolul

Min 36 - Grozav şutează la colţul scurt, portarul polonez respinge în corner

Min 33 - Gol Polonia! 0-4! Łukasik înscrie cu călcîiul, profitînd de o bîlbîială a fundaşilor români. Vezi golul

Min 31 - Lung reţine un şut de la mare distanţă. Tricolorii nu reuşesc să treacă de minute bune mijlocul terenului

Min 27 - Gol Polonia! 0-3! Teodorczyk majorează diferenţa după ce mingea a lovit bara transversală. Vezi golul

Min 25 - Lung parează un şut la colţul scurt şi salvează naţionala de un nou gol primit

Min 24 - Gol Polonia! 0-2! Teodorczyk marchează din 8 metri, după o greşeală gravă în apărarea tricolorilor. Vezi golul

Min 20 - Grozav centrează în careu, Alexe reia slab

Min 18 - Chiţu îşi preia foarte bine pe lîngă portar, dar trimite pe lîngă poartă

Min 15 - Gol Polonia! 0-1! Pawłowski îl driblează pe Măţel şi înscrie cu un şut la colţul lung. Vezi golul

Min 11 - Alexe centrează pentru Chiţu, portarul Słowik reţine

Min 10 - Lung reţine şutul slab al lui Pawłowski

Min 9 - Chiţu deviază cu călcîiul frumos pentru Grozav, dar atacantul Petrolului nu reuşeşte să ajungă la minge

Min 7 - Grozav este surprins în ofsaid

Min 7 - Găman iese cu mingea din apărare şi este faultat

Min 4 - Tricolorii pasează în propria jumătate şi preferă să menţină posesia

Min 1 - Măţel încearcă să- lanseze pe Alexe, dar portarul polonez iese şi reţine

Min 1 - A început meciul

-----------

Echipa de start a României:

Lung jr - Măţel, D. Grigore, Găman, Al. Vlad - Nistor, Neagu - Chiţu, N. Stanciu, Grozav - Alexe

Rezerve: Buzbuchi, Bălgrădean, Luchin, Bălaşa, Răduţ, Maxim, Budescu, Nica, Bărboianu, Mateiu, Antal, Alibec

La adversari, fundaşul Vasluiului, Piotr Celeban, va juca titular.

Polonia: Słowik - Broź, Jędrzejczyk, Celeban, Wawrzyniak - Wszołek, Łukasik, Kaźmierczak, Pawłowski, Sobota - Teodorczyk

Rezerve: Skorupski, Jodłowiec, Furman, Kupisz, Kucharczyk, Stępiński

La acest meci vor evolua doar jucătorii din Liga 1, plus Alexandru Maxim, proaspăt transferat la Stuttgart, dar jucătorul Pandurilor în momentul convocării.

România va evolua şi pe 6 februarie împotriva Australiei, la această partidă urmînd a fi convocaţi şi stranierii.