Stranieri

VIDEO "Dublă" Mutu! Românul a fost eroul lui Ajaccio contra lui Lyon

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 03 February 2013

Adrian Mutu a lovit din nou! A reuşit o "dublă" pentru Ajaccio în partida cu Lyon din această după-amiază, scor 3-1.

Vezi AICI golurile

Corsicanii păreau victime sigure în meciul de azi, împotriva lui Olympique Lyon, ocupanta locului doi în Ligue 1, dar Mutu şi compania au dat peste cap calculele hîrtiei. Oaspeţii au deschis scorul prin Lacazette în minutul 53, dar Ajaccio a egalat prin Belghazouani, 4 minute mai tîrziu.

Nici golul lui Adrian Mutu nu a întîrziat să apară. Internaţionalul român a primit o centrare perfectă de pe partea stîngă şi a reluat cu capul din 6 metri. Portarul lui Lyon a atins mingea, dar nu a putut să stopeze lovitura de cap a lui Mutu.

Finalul a fost unul nebun. Scăpat singur, Mutu a încercat o nouă "scăriţă" de la marginea careului, dar mingea a trecut peste, iar mai apoi Lyon a beneficiat de un penalty. Gomis a ratat, iar Mutu a reuşit "dubla" în prelungiri tot după o lovitură de pedeapsă. Nu a mai încercat o "scăriţă", ci a şutat plasat, lîngă bară.