Amicale

VIDEO Amînaţi turul! Steaua s-a chinuit cu Jablonec, 1-1, cu 5 zile înainte de Ajax

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Steaua a avut o evoluţie modestă în ultimul amical din această iarnă, 1-1 cu Jablonec, meci în care Reghecampf a trimis în teren echipa-tip pentru confruntarea cu Ajax. Gabi Iancu a înscris pentru echipa lui Reghe şi a fost singurul care s-a remarcat în ofensivă.

Vezi AICI VIDEO cu cele mai importante faze

Joi, steliştii vor disputa meciul tur cu Ajax, pe Amsterdam Arena.

Steliştii au intrat în jocul de luptă al cehilor şi ocaziile au cam lipsit. În prima repriză, Chipciu şi Rusescu au fost cei mai periculoşi din echipa lui Reghecampf, golgeterul roş-albaştrilor remarcîndu-se cu o torpilă de la marginea careului, puţin pe lîngă poartă.

Antrenorul Stelei i-a aruncat în luptă la pauză pe Nikolici şi Iancu. Dacă primul s-a remarcat prin execuţiile stîngace, puştiul de 18 ani i-a trezit la viaţă pe stelişti. În minutul 70, Iancu a întors rapid un adversar în careul cehilor şi a deschis scorul.

Doar 4 minute jucătorii lui Reghecampf au fost în avantaj. Chiricheş i-a pus pe tavă mingea lui Pazler, care l-a învins pe Stanca cu un şut bine plasat, 1-1.

Cehii au controlat finalul de meci şi puteau intra în avantaj, Vanek lovind bara transversală cu un şut puternic.

Desfăşurarea liveTEXT:

min 90+1 - Final. Steaua - Jablonec 1-1

min 88 - Iancu a şutează pe lîngă poartă de la 20 de metri

min 81 - Iese Rusescu şi intră Rocha

min 78 - A ieşit Popa şi a intrat Mihai Costea

min 78 - Vanek izbeşte bara transversală cu o torpilă de la marginea careului de 16 metri

min 75 - Latovlevici îi lasă locul lui Pîrvulescu

min 74 - Gol Jablonec! 1-1! Pazler primeşte o pasă de la Chiricheş şi înscrie cu un şut bine plasat de la marginea careului

min 73 - Ies Pintilii şi Bourceanu şi intră Prepeliţă şi Filip

min 72 - Iese Tătăruşanu şi intră Stanca

min 70 - Gol Steaua! 1-0! Gabi Iancu înscrie cu un şut la colţul lung, după ce a driblat un adversar

min 68 - Adi Popa e lansat bine în dreapta, dar centrează greşit, pe sus. Mingea iese în aut

min 67 - Nikolici trimite foarte slab, mult pe lîngă poartă

min 63 - Chiricheş se apără bine şi blochează un adversar

min 58 - Rîpă blochează şi este corner pentru Jablonec

min 55 - Portarul cehilor reţine o centrare periculoasă în faţa porţii a lui Rîpă

min 47 - Mare ratare a cehilor! Reluare cu capul din 2 metri peste poarta lui Tătăruşanu

min 46 - Schimbări la pauză. Au ieşit Chipciu şi Tatu şi au intrat Nikolici şi Iancu

min 46 - A început repriza secundă

min 45 - Pauză

min 44 - Loucka trimite de la distanţă slab, pe lîngă poartă

min 42 - Latovlevici îşi dărîmă un adversar în careu, dar arbitrul lasă jocul să continue

min 38 - Rusescu şutează puternic de la marginea careului, milimetric pe lîngă bară

min 36 - Kopic şutează pe jos, Tătăruşanu reţine

min 33 - Mare ocazie pentru Jablonec! Gardoş a fost driblat uşor şi centrarea din banda dreaptă e reluată de Vanek puţin pe lîngă poartă

min 29 - Realuarea lui Vanek, marcat de Pintilii, din faţa porţii e reţinută de Tătăruşanu

min 28 - Bourceanu schimbă bine jocul în stînga, dar Chipciu este oprit pentru ofsaid

min 26 - Chiricheş intervine exact şi este faultat în careul Stelei

min 23 - Chipciu şutează pe jos din unghi, Vales reţine

min 20 - Pintilii pasează greşit şi le face cadou mingea adversarilor. Gardoş stopează atacul şi acordă corner

min 16 - Chiricheş iese cu mingea din apărare şi este faultat din spate

min 14 - Tătăruşanu e presat şi trimite lung pentru Rîpă, care scapă mingea în aut

min 11 - Steliştii încearcă să iasă din apărare cu pase scurte, presaţi de adversari