Handbal

Nu mai sînt emoţii » HC Zalău s-a distrat cu Juve Lis şi e ca şi calificată în sferturile Cupei EHF

Articol de Marian Ursescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Echipa lui Tadici e ca şi calificată în "sferturi". Azi joacă returul, tot la Zalău.

HC Zalău, finalista ediţiei trecute a Cupei EHF, s-a distrat ieri în primul meci din optimile de finală ale aceleiaşi competiţii, contra portughezelor de la Juve Lis. Formaţia antrenată de selecţionerul Gheorghe Tadici a învins cu 25-14, avînd un avans de nouă goluri încă de la pauză: 15-6.

Juve Lis, locul 3 în prima ligă portugheză, o echipă care nu ar rezista în Liga Naţională, s-a chinuit din greu să ţină pasul cu ardelencele. Tadici şi-a menajat jucătoarele importante şi a trimis în teren tinerele. Roxana Varga 8 goluri, Carmina Bădiţă 5 şi Florina Ţurcaş 3 goluri au fost principalele marcatoare.

Azi, de la ora 11:00, tot la Zalău, are loc returul, dar emoţiile calificării au dispărut de mult.