Handbal

Fără scăpare » HCM Constanţa a pierdut la zece goluri diferenţă meciul cu Veszprem, 21-31

Cutura a marcat cele mai multe goluri pentru HCM: 4!

Articol de Marian Ursescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Constanţa a rezistat o singură repriză presiunii impuse de campioana Ungariei. Veszprem a cîştigat apoi lejer, fără să forţeze.

HCM Constanţa nu spera la prea mult din partida de la Veszprem. Toma şi compania îşi doreau doar o evoluţie bună şi un scor cît mai strîns.

Au reuşit acest lucru doar în prima repriză. Portarul Popescu a fost extraordinar, iar ungurii au găsit greu calea spre gol. A fost 14-11 pentru băieţii lui Carlos Ortega la pauză, dar totul s-a năruit pentru români în debutul părţii a doua. Două goluri marcate şi opt primite, iar meciul era terminat. S-a încheiat 31-21, o diferenţă pe măsura diferenţei de buget a celor două cluburi.

Constanţa mai speră să prindă "optimile" Ligii, dar pentru asta trebuie să învingă la Celje şi pe Savehof, la Buzău. Tot ieri, Savehof-Kiel 29-40.