Amicale

Au şters pe jos cu Galaţiul! » Rapidul a făcut scor în amicalul cu fosta campioană a României: 4-0!

Herea continuă să aibă "lipici" la gol

Articol de Ovidiu Minea  —  luni, 11 februarie 2013

Giuleştenii joacă din ce în ce mai bine. Ieri, nu i-a dat nici o şansă fostei campioane a României.

În insolvenţă şi fără mulţi jucători din turul campionatului, Rapid continuă să uimească! Ieri, elevii lui Rada au început excelent partida cu Oţelul şi au deschis scorul încă din primul sfert de oră printr-o acţiune frumoasă a lui Ştefan Grigorie, încheiată cu o "scăriţă" peste Grahovac (14).

Portarul bosniac a greşit apoi la golul de 2-0, din minutul 18. Roman a centrat pentru Abrudan, iar Grahovac nu a reuşit să reţină "capul" fundaşului rapidist. Debusolaţi, moldovenii au fost băgaţi în şedinţă de Grigoraş, dar nici după pauză nu şi-au arevenit.

"Dubla" lui Herea
"Grădiniţa" din Grant a continuat recitalul şi a mai marcat de două ori în mitanul secund. Mai întîi, acelaşi Grigorie a recuperat o minge şi i-a pasat lui Herea, care a îndeplinit o formalitatea pentru un scor de forfait (70). Tot Herea s-a evidenţiat şi-n primul minut al prelungilor şi a mai dat încă o "scăriţă" peste veteranul Brăneţ.

"Sîntem pregătiţi, ne dorim să începem cît mai repede returul! Obiectivul nostru e să cîştigăm fiecare meci în parte, să terminăm în primele locuri, chiar dacă o să fie dificil" (Ovidiu Herea, mijlocaş Rapid)

4 victorii a obţinut Rapid în cantonamentul din Spania: 1-0 cu Guangzhou Evergrande, 1-0 cu Rubin Kazan, 3-1 cu Lech Poznan şi 4-0 cu Oţelul

Rapid - Oţelul Galaţi 4-0
Au marcat: Grigorie (14), Abrudan (18), Herea (70, 90+1)

Rapid: Pecanha (Drăghia, 81) - I. Voicu, Abrudan (Dăescu, 66), Oros (Wallace, 66), N. Vasile (Mardare, 53) - N. Grigore - M. Roman (A. Matei, 46), Grigorie (Ad. Grigore, 71), Herea, Ciolacu (Al. Coman, 46) - Pancu (C. Păun, 63). Antrenor: Marian Rada

Oţelul (prima repriză): Grahovac - Cojoc, Z. Ljubinkovici, Sg. Costin, Murgoci - L. Iorga, Giurgiu, G. Paraschiv - Astafei, Curelea, Stromajer. În repriza a doua au jucat: Brăneţ - Cîrjă, Sîrghi, Sipovici, D. Popescu - Antunes, Benga, Tudorie - Marquinhos, Didi, Al. Zaharia. Antrenor: Petre Grigoraş