Steaua - Ajax

O singură calificare » Steaua a eliminat-o doar pe Valencia în Europa, după 0-2 în meciul tur

Articol de Liviu Manolache  —  joi, 14 februarie 2013

Steaua a pierdut Amsterdam, scor 0-2, iar şansele să o elimine pe Ajax au scăzut drastic.

În istoria de aproape 56 de ani în cupele europene, gruparea "roş-albastră" s-a calificat o singură dată după ce a pierdut la două goluri meciul tur. Se întîmpla în februarie 2005, tot în faza "şaisprezecimilor", atunci cînd elevii lui Walter Zenga au eliminat deţinătoarea Cupei UEFA şi a Supercupei Europei din stagiunea 2003/2004, Valencia.

Atunci, pe 16 februarie, gruparea spaniolă a cîştigat cu 2-0 pe "Mestalla". În retur, pe arena din Ghencea, Andrei Cristea a marcat în repriza secundă două goluri şi a trimis partida în prelungiri. S-a ajuns la penalty-uri, acolo unde Steaua s-a impus cu 4-3, Baraja şi Di Vaio ratînd ultimele două lovituri de pedeapsă ale ibericilor.

Returul dintre Steaua şi Ajax se va disputa joi, 21 februarie, de la ora 22:05, pe DigiSport 1, DolceSport 1 şi liveTEXT pe GSP.RO.