VIDEO Eşec Juve » Campioana a pierdut la Roma, iar Napoli se poate apropia azi la două puncte

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 16 februarie 2013

Campioana Juventus a pierdut pentru a 4-a oară în acest campionat, 0-1 pe terenul lui AS Roma.

Click aici pentru VIDEO!

Torinezii au rezolvat la mijlocul săptămînii datele calificării în sferturile Champions League, după ce au trecut în Scoţia cu 3-0 de Celtic. Lucrurile nu au fost însă la fel de simple şi în campionat, unde Juventus a dat piept cu AS Roma. Gruparea din capitala Italiei nu mai cunoscuse gustul victoriei în Serie A de la sfîrşitul lunii decembrie, cînd trecuse de AC Milan cu 4-2.

După şase meciuri fără victorie şi cu numai două puncte obţinute, romanii s-au descătuşat însă în derby-ul cu Juventus, ţinînd în şah liderul la zi al campionatului. Totti a înscris în minutul 58 unicul gol al partidei cu un şut violent din afara careului.

Dacă Napoli o bate azi pe Sampdoria, se apropie la doar două puncte de liderul Juve.