Ajax este în formă » A cîştigat şi cu Waalwijk în campionat! Poate Steaua să întoarcă rezultatul din tur?

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 17 februarie 2013

Ajax a cîştigat fără probleme în deplasarea cu Waalwijk, scor 2-0, după golurile lui Moisander şi Eriksen.

Frank de Boer a odihnit trioul ofensiv format din Sigthorsson, Cuenca şi Fischer pentru partida retur cu Steaua din 16-imile Europa League, dar campioana Olandei nu a avut dificultăţi. Lăncierii au marcat prin fundaşul Moisander în minutul 22, iar Eriksen a închis tabela cu 5 minute înainte de pauză.

Waalwijk putea reveni în meci, dar Braber a ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 59. După acest succes, Ajax rămîne la 3 puncte în spatele rivalei PSV Eindhoven.

Steaua - Ajax se va disputa joi seară, de la ora 22:05, în direct pe DigiSport, DolceSport şi liveTEXT pe GSP.RO. Manşa tur s-a încheiat cu victoria olandezilor, scor 2-0.