Tenis

Sorana Cîrstea a reuşit surpriza la Dubai! A învins-o pe semifinalista de la Australian Open

+2 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 18 februarie 2013

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al doilea al turneului de la Dubai după ce a învins-o pe jucătoarea americană Sloane Stephens, cea care a ajuns în semifinalele primului turneu de mare şlem al anului, Australian Open.

Sorana a pierdut primul set în prelungiri, 5-7, dar nu i-a mai dat nici o şansă adversarei în următoarele. A mai pierdut doar 5 gameuri pentru o victorie importantă, scor 5-7, 6-3 6-2.

În turul al doilea, Cîrstea va întîlni învingătoarea meciului dintre germanca Julia Goerges şi italianca Sara Errani, a cincea favorită.

Pentru accederea în turul secund, Cîrstea va primi un cec în valoare de 18.382 de dolari şi 60 de puncte WTA.