Liga Campionilor

VIDEO Demonstraţie de forţă » Munchenezii, ca şi calificaţi în ”sferturi”: 3-1 cu Arsenal. Porto, 1-0 cu Malaga

Portarul Sczesny respinge, Muller se pregătește să reia pentru 0-2

Articol de Daniel Scorpie, Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Bayern a făcut ce a vrut aseară pe Emirates. Scorul final e chiar modest faţă de diferenţa existentă pe teren.

Arsenal, nici măcar un şut la poartă în prima repriză. Bayern, două goluri din 3 şuturi cadrate. Plus superioritatea covîrşitoare. Şi toate astea pe Emirates Stadium. Într-o "optime" de Liga Campionilor! Nici cei mai pesimişti suporteri ai "tunarilor" nu şi-ar fi închipuit că favoriţii lor pot cădea atît de mult.

Iar supliciul părea să continue şi la reluare. Părea. Pentru că nemţii au avut şi ei o mînă moartă, în persoana lui Neuer. Plictisit probabil de lipsa de activitate din prima parte, portarul lui Bayern s-a trezit ieşind anapoda pe o centrare şi Podolski atît a aşteptat: 1-2. Arsenal era din nou în joc.

Dar echipa lui Wenger n-a profitat, iar gigantul munchenez şi-a reluat raidurile spre poarta lui Szczesny. Cu succes inclusiv pe tabelă: Mandzukici, 1-3. Şi calificarea în "sferturi" e ca şi acontată.

ARSENAL - BAYERN 1-3
(Podolski 55 - Kroos 7, T. Muller 21, Mandzukici 77)

ARSENAL: Szczesny - Sagna, Mertesacker, Koscielny, Vermaelen - Wilshere, Arteta - Ramsey (71 Rosicky), Cazorla, Podolski (71 Giroud) - Walcott. Antr. A. Wenger

BAYERN: Neuer - Lahm, Van Buyten, Dante, Alaba - Javi Martinez, Schweinsteiger - T. Muller, Kroos (73 L. Gustavo), Ribery (64 Robben) - Mandzukici (78 Gomez). Antr. J. Heynckes

A arbitrat Svein Oddvar Moen (Norvegia)

Porto - Malaga 1-0: Sentinţă din ofsaid

Porto n-a reuşit decît un succes la limită (1-0) aseară cu Malaga, care şi-a atins scopul. Bine închisă în defensivă, trupa lui Pellegrini a acceptat dominarea gazdelor şi n-a tras nici un şut la poartă pînă la pauză.

"Dragonii" au avut 7, dar nici o ocazie mare. Reduta spaniolă a căzut în minutul 56. Moutinho a reluat letal, la centrarea lui Alex Sandro, numai că autorul golului se afla într-un ofsaid ignorat de arbitrii englezi! Surprinzător, Malaga, neînvinsă de 8 meciuri în Europa, n-a schimbat registrul. S-a mulţumit să apere rezultatul, sperînd că va recupera în retur.

FC PORTO - MALAGA    1-0
(Moutinho 56)

FC PORTO: Helton - Danilo, Otamendi, Mangala, Alex Sandro - Fernando, Lucho Gonzalez (90+2 Andre Castro), Moutinho - Varela (58 James Rodriguez), Jackson, Izmailov (70 Atsu). Antr: V. Pereira

MALAGA: Caballero - Sergio Sanchez, Demichelis, Weligton, Antunes - Joaquin (63 Portillo), Toulalan, Iturra (78 I. Camacho), Isco - Santa Cruz, Julio Baptista (78 Piazon). Antr: M. Pellegrini