Steaua - Ajax

Chiricheş şi Latovlevici, remarcaţii serii în meciul cu Ajax » Cei doi fundaşi au primit nota 10 în Gazeta Sporturilor

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 22 February 2013

Steaua a eliminat Ajax în şaisprezecimile din Europa League, scor 2-0 şi 4-2 la penalty-uri. Elevii lui Laurenţiu Reghecampf au avut o evoluţie perfectă, însă cei mai buni au fost doi fundaşi, care au fost şi marcatorii golurilor, Iasmin Latovlevici şi Vlad Chiricheş.

Cei doi fundaşi ai Stelei au fost notaţi cu 10 în Gazeta Sporturilor, nu numai pentru cele două goluri care au dus Steaua în prelungiri, ci evoluţia pe parcursul celor 120 de minute, cînd au jucat practic fără greşeală.

Aceştia nu sînt singurii remarcaţi. Tot la Steaua, Tătăruşanu, Chipciu, Filip şi Adi Popa au fost notaţi cu 9. Chiricheş a fost remarcat şi de site-ul de statistică whoscored.com, care l-a notat cu 9,4, fiind foarte aproape de a fi jucătorul săptămînii în Europa League, dar a fost depăşit de fundaşul stînga de la Genk, Derick Kataku Tshimanga.