Liga Campionilor

VIDEO Fără surprize » Juventus şi PSG se califică în sferturile Ligii Campionilor

Bucuria lui Lavezzi după gol. foto: Reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 06 martie 2013

Juventus şi PSG au obţinut în această seară calificarea în sferturile Ligii Campionilor.

Italienii lui Conte au învins lejer pe Celtic şi în retur, 2-0. Matri şi Quagliarella i-au "ucis" pe scoţieni. În cealaltă partidă a serii, PSG a avut mari emoţii în faţa Valenciei, pe care a eliminat-o după 1-1. Jonas şi Lavezzi au fost cei doi marcatori.

Borussia Dortmund şi Real Madrid sînt celelalte echipe care s-au mai calificat pînă acum în sferturile Ligii Campionilor.

FINAL Juventus - Celtic 2-0 (Matri 24, Quagliarella 66) Vezi AICI golurile

Cum s-au marcat golurile:

- Quagliarella marchează simplu, din 5 metri, servit în faţa porţii de Vidal (66)

- Matri deschide scorul după o minge respinsă de portarul Forster la şutul lui Quagliarella (24)

Echipele de start:

Juventus: Buffon - Barzagli, Marrone, Bonucci, Padoin, Vidal, Pirlo, Pogba, Peluso, Matri, Quagliarella
Rezerve: Storari, Vucinici, Giovinco, Asamoah, Giaccherini, Chiellini, Isla
Antrenor: Antonio Conte

Celtic: Forster; Matthews, Wilson, Wanyama, Izaguirre; Samaras, Kayal, Ledley, Mulgrew; Commons, Hooper
Rezerve: Zaluska, Ambrose, Miku, Stokes, Lassad, McGeouch, Forrest
Antrenor: Neil Lennon

FINAL PSG - Valencia 1-1 (Lavezzi 66 / Jonas 55) Vezi aici golurile

- Lavezzi egalează după ce Guaita reuşise să respingă primul şut (66)

- Jonas înscrie cu un şut puternic de la 20 de metri (55)

PSG: Sirigu; Jallet, Alex, Silva, Maxwell; Matuidi, T.Motta, Chantôme; Lucas, Pastore, Lavezzi