Messi e primul pe glob » 17 etape consecutive cu gol marcat în Primera! Record mondial!

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Argentinianul l-a depăşit pe polonezul Teodor Peterek (Ruch Chorzow), care între 1937 şi 1938 marcase 16 etape la rînd în campionat

Şi nici măcar nu părea să fie seara lui! Cu gîndul la returul cu Milan, din "optimile" Ligii, antrenorul Jordi Roura l-a ţinut pe Leo Messi 61 de minute alături de el, pe bancă, contra Sevillei (2-0). Atacantul Barcelonei n-a prea mişcat nici măcar după ce a intrat. Pînă în minutul 88!

Argentinianului i-a fost de ajuns o sclipire de geniu: doi adversari trimişi la plimbare din fentă, un-doi, scăriţă, 2-0. A fost a 17-a etapă consecutivă cu gol pentru Messi, care bate astfel recordul mondial de reuşite la rînd într-o întrecere domestică, ce data din 1937/1938. Performanţa îi aparţinea lui Teodor Peterek (Ruch Chorzow), care punctase 16 runde consecutiv în campionatul Poloniei.

40 de goluri a înscris Messi în actuala ediţie de campionat, 51 în toate competiţiile sezonului