Steaua - Chelsea

Surpriza lui Benitez pentru Reghe » Mutarea inspirată din meciul cu Man Utd ar putea fi arma împotriva Stelei

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 11 martie 2013

Rafa Benitez a reuşit să readucă Chelsea în joc împotriva celor de la Manchester United printr-o dublă schimbare foarte inspirată.

În minutul 52, Benitez i-a scos pe Lampard şi pe Moses şi i-a introdus pe Hazard şi Mikel. În acest fel sistemul s-a transformat într-un 4-1-4-1, cu Oscar, Mata, Ramires şi Hazard într-o linie ofensivă care-l avea ca vîrf pe Demba Ba.

"Albaştrii" au revenit spectaculos. Hazard a redus din diferenţă în minutul 59, iar Ramires a egalar 7 minute mai tîrziu.

Aceeaşi strategie şi contra Stelei?
E posibil ca Benitez să folosească aceeaşi tactică ceva mai ofensivă şi contra Stelei, la meciul de joi. Cum englezii pornesc cu dezavantajul scorului din tur, 0-1, antrenorul lui Chelsea va fi nevoit să forţeze şi ar putea utiliza un singur închizător, pe Mikel, şi o linie de 4 mijlocaşi ofensivi în spatele lui Torres.

Cum ar putea arăta Chelsea cu Steaua: Cech - Ivanovici, Terry, David Luiz, A. Cole - Mikel - Oscar, Ramires, Mata, Hazard - Torres

VIDEO Bijuteria Hazard » Înaintea returului cu Steaua, Chelsea a făcut o repriză mizerabilă şi una strălucitoare cu United