Steaua - Chelsea

Se simt bine în deplasare » Steliştii au o singură înfrîngere pe teren străin în acest sezon de EL

Articol de Liviu Manolache  —  joi, 14 martie 2013

Steaua are nevoie de un nou rezultat bun împotriva lui Chelsea, dacă vrea să obţină calificarea în sferturile Europa League.

"Roş-albaştrii" au învins pe Naţional Arena cu 1-0 şi pot merge mai departe astăzi chiar şi cu o înfrîngere la un gol diferenţă, mai puţin 0-1, caz în care meciul va intra în prelungiri.

Elevii lui Laurenţiu Reghecampf s-au descurcat bine în deplasările din Europa în acest sezon. Steaua are trei victorii, două egaluri şi o singură înfrîngere pe teren străin. Singurul eşec a venit la începutul acestui an, 0-2 pe Amsterdam ArenA, primul meci oficial disputat în 2013.

În plus, "militarii" au marcat în 11 din cele 13 partide disputate, nereuşind să înscrie în meciul tur cu Ajax, 0-2, şi în prima manşă din turul III preliminar cu Spartak Trnava, 0-1.