Nationala

Ungaria a barat drumul României spre semifinalele Euro 1972 » Ce primă aveau promisă atunci "tricolorii"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 20 March 2013

În urmă cu aproape 41 de ani, România întîlnea Ungaria în sferturile Campionatului European. Învingătoarea mergea la turneul final din Belgia.

"Tricolorii" au obţinut un 1-1 la Budapesta, golul nostru fiind marcat de Sătmăreanu, iar acasă s-a terminat 2-2, Dobrin şi Neagu egalînd de fiecare dată. După două egaluri a urmat rejucarea de la Belgrad, unde ungurii au deschis din nou scorul, dar s-au văzut din nou egalaţi după o nouă reuşită a lui Neagu. Szoke i-a calificat însă pe maghiari în semifinale cu un gol marcat în minutul 89.

Liţă Dumitru a evoluat în acele meciuri şi a dezvăluit ce primă aveau promisă jucătorii: "Partidul ne promisese că, în caz de calificare, ne dă cîte 15.000 de lei şi o aprobare pentru Renault 16. Din păcate, atunci am pierdut tot. Necalificarea a însemnat începutul destrămării generaţiei de la Guadalajara", a povestit fostul internaţional, conform evz.ro.

Ungaria şi România se vor întîlni vineri, în cadrul preliminariilor pentru CM 2014, de la ora 21:30, pe TVR 1 şi liveTEXT pe GSP.RO.