Nationala

Schimbări cu noroc » Cu ei pe teren, România nu pierde!

Articol de Liviu Manolache  —  sâmbătă, 23 martie 2013

România a egalat aseară în minutele de prelungire prin Chipciu şi a menţinut intacte şansele de calificare pentru Campionatul Mondial din 2014.

"Tricolorii" au revenit pe tabelă de două ori, prima oară prin Mutu şi pe final, prin Chipciu. Victor Piţurcă a fost extrem de criticat de oamenii din fotbalul românesc după evoluţia slabă a echipei de aseară chiar dacă rezultatul ne menţine în calcule pentru calificarea la Rio.

Totuşi, schimbările efectuate de Piţurcă au fost decisive, aşa cum o confirmă şi statisticile GSP.RO. Naţionala nu a pierdut niciodată atunci cînd i-a avut pe teren pe unul dintre Maxim, Chipciu sau Rusescu.

Maxim a intrat aseară la 1-0 pentru Ungaria, în timp ce Rusescu şi Chipciu după cele două penalty-uri, la 2-1 pentru maghiari.

Pînă acum, Maxim a evoluat în 4 victorii şi 2 remize, Chipciu în 6 succese şi 2 remize, în timp ce Rusescu are o victorie şi un rezultat de egalitate.