Auto

FOTO şi VIDEO Marele Premiu al Malaeziei » Vettel s-a impus, Alonso a abandonat în turul 2

+3 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 24 martie 2013

Sebastian Vettel a s-a impus în în Marele Premiu de Formula 1 al Malaeziei. Pilotul echipei Red Bull a profitat din plin de abandonul lui Fernando Alonso.

Deşi condiţiile meteo nu au fost tocmai bune, germanul a repetat evoluţia din sezonul trecut şi a ajuns la o nouă victorie. Pe locul doi a terminat Webber, însă cu un mare scandal.

Australianul este nemulţumit de faptul că Vettel a făcut apel la echipă pentru a-i cere lui Webber să îl lase să treacă pe prima poziţie. Podiumul a fost completat de Lewis Hamilton.

Vezi aici VIDEO cu cele mai importante momente ale cursei!

***

FINALUL CURSEI! Vettel s-a impus în Marele Premiu al Malaeziei. Pe locul doi este Webber, iar pe trei Hamilton

TURUL 46 / Duel incredibil la vîrf între Vettel şi Webber. Cei doi s-au contrat în ultimele tururi, iar pînă la urmă Vettel a reuşit să îl depăşească pe colegul său de echipă

TURUL 45 / Maldonado a abandonat şi el

TURUL 36 / Button a intrat la boxe, însă echipa sa a făcut o gafă incredibilă şi nu i-au prins roata. Acesta a pierdut foarte mult timp

TURUL 33 / Vettel a intrat la boxe, de unde a ieşit în spatele lui Hamilton. Primul este Button, pe locul doi este Webber, pe trei Hamilton.

TURUL 32 / Webber a intrat la boxe, Vettel trece pe primul loc. Webber a fost somat de echipa sa să îl lase pe Vettel pe primul loc pe motiv că este prea lent.

TURUL 28 / TOPUL DUPĂ DOUĂ OPRIRI LA BOXE
Webber, Vettel, Hamilton, Rosberg, Button, Massa, Grosjean, Hulkenberg, Raikkonen, Sutil

TURUL 20 / Ne aflăm în turul 20. Vettel conduce cursa, la aproape 4 secunde de Lewis Hamilton

TURUL 11 / Webber conduce cursa, urmat de Vettel şi de Hamilton

TURUL 7 / Hamilton a oferit cea mai amuzantă fază a zilei. Acesta a oprit la boxe şi în loc să oprească la standul său, Mercedes, a oprit în dreptul celor de la McLaren.

TURUL 2 / Cursa a început cu un contact între Alonso şi Vettel, din care primul a rămas fără aripa din faţă a maşinii. În turul al doilea Alonso a ieşit în decor şi a abandonat cursa.