Nationala

VIDEO+FOTO KO în Ţara Lalelelor » Olanda dă din nou de pămînt cu naţionala României, scor 4-0

+14 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 26 martie 2013

România a cedat din nou lamentabil în faţa Olandei. După 1-4 la Bucureşti, "tricolorii" au cedat şi pe Amsterdam ArenA cu 0-4.

Elevii lui Victor Piţurcă au început bine meciul, ratînd o primă ocazie încă din minutul 5. Adi Popa a făcut ce a vrut cu Blind, i-a trimis lui Stancu, care l-a depăşit pe De Vrij, dar Vermeer a ieşit la timp din poartă şi a reţinut fără mari probleme. Olandezii au răspuns două minute mai tîrziu prin Strootman, care l-a pus la încercare pe Pantilimon cu o torpilă de la 25 de metri.

Click aici pentru rezumatul VIDEO!

Gazdele şi-au început recitalul în minutul 12, cînd Lens a profitat de gafa lui Raţ, i-a trimis lui Van der Vaart, care a reluat în plasă. Popa putea egala pe final de repriză cu un şut de la marginea careului, dar balonul s-a scurs pe lîngă bară. Imediat după pauză, Van Persie n-a putut profita de luftul lui Gardoş, trimiţînd direct în Pantilimon. S-a revanşat însă în minutele 56 şi 65, cînd a reuşit să-l învingă pe rivalul său de la Chelsea. Mai întîi l-a depăşit pe portarul nostru cu o lovitură de cap din 6 metri, pentru ca apoi să înscrie şi din penalty.

După 1-4 la Bucureşti, a venit şi 0-4 la Amsterdam, Lens reuşind să reia în plasă în minutul 90 o minge respinsă în faţă de Pantilimon. Egalul de la Turcia - Ungaria, 1-1, ne menţine însă cu şanse mari la locul 2.

Echipele de start:

Olanda: Vermeer - Janmaat, De Vrij, Martins, Blind - Van der Vaart, De Guzman, Strootman - Lens, Van Persie, Robben
Rezerve: Stekelenburg, Van Rhijn, Vlaar, Mathijsen, Kuyt, Clasie, Schaken, Trinidade, S. De Jong, Maher, O. John, Vorm
România: Pantilimon - Tamaş, Chiricheş, Gardoş, Raţ - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Grozav, Tănase - B. Stancu
Rezerve: Tătăruşanu, Luchin, Chipciu, Dr. Grigore, Mutu, Torje, Keşeru, Şt. Radu, Rusescu, Maxim, Lung

6. Andorra 6 0 0 6 0-17 0p
Astăzi s-au jucat: Olanda - România 4-0, Estonia - Andorra 2-0, Turcia - Ungaria 1-1

Min 61 -
Adi Popa este agăţat în momentul şutului la marginea careului şi obţine o lovitură liberă pentru România. Blind vede galben
Min 60 -
Iese Tănase şi intră Chipciu
Min 56 - Gol Olanda!
Robben pătrunde în careu, trimite în 6 metri pentru Van Persie, care trimite cu capul peste Pantilimon
Min 53 -
Blind trece de Adi Popa şi trimite în careu, Van der Vaart reia însă peste poartă
Min 50 -
Gardoş luftează, mingea ajunge la Van Persie, dar Pantilimon reuşeşte să reţină
Min 47
- Martins vede cartonaşul galben pentru un fault asupra lui Popa
A început repriza a doua!
PAUZĂ
Min 45 - Van Persie primeşte un balon între Chiricheş şi Gardoş, reia periculos, dar de la margine se ridică fanionul
Min 37 -
Tamaş îi trimite cu capul lui Popa, iar mijlocaşul Stelei trece pe lîngă egalare, şutul său pe jos la colţul lung trecînd la cîţiva centimetri de bară
Min 36 -
Tănase îl lansează pe Stancu, dar Vermeer iese excelent şi reţine
Min 35 -
Pintilii recuperează excelent un balon, îi trimite lui Stancu, acesta îl lansează pe Popa, dar centrarea acestuia e lamentabilă
Min 28 -
Acelaşi Grozav primeşte un balon la 20 de metri de poartă şi alege să şuteze pe jos, puţin pe lîngă poartă
Min 27 -
Grozav ia o acţiune pe cont propriu, încearcă să pătrundă printre doi adversari, dar se încurcă
Min 21 -
Janmaat trimite în careu pentru Strootman, dar acesta trimite peste poartă
Min 19 -
Bourceanu trimite în careu la colţul lung, Tamaş recentrează, dar Vermeer reţine
Min 12 - Gol Olanda!
Raţ pierde uşor un balon, iar olandezii lovesc pe contraatac, Van der Vaart marcînd cu un şut pe jos de la marginea careului
Min 9 -
Lens trece de Raţ şi îi trimite lui Van Persie în careu, însă reluarea olandezului trece peste poartă
Min 7 -
Strootman şutează puternic de la 25 de metri, dar Pantilimon reuşeşte să respingă