Liga Campionilor

VIDEO Gala coridelor » Real Madrid, victorie lejeră cu Galatasaray (3-0). Remiză între Malaga şi Dortmund (0-0)

Ronaldo îl lobează pe Muslera şi deschide scorul în meciul cu Galatasaray

Articol de Daniel Scorpie  —  Monday 30th of November -0001 12:00

”Galacticii” au rezolvat calificarea, jucîndu-se cu trupa lui Terim şi marcînd cît şi cînd a fost nevoie.

Real a defilat în cel mai dezechilibrat "sfert" al Ligii: 3-0 cu Galata şi calificarea e acontată. Ronaldo a tranşat duelul cu Burak, devenind golgeter solitar. La prima ocazie, servit de Ozil, Cristiano (foto) l-a lobat pe Muslera. Golul 9, în minutul 9! Real a taxat orice eroare.

Benzema a făcut 2-0, din centrarea lui Essien. Galata l-a testat pe Lopez prin Drogba şi Eboue, fără succes. Deşi a avut 53% posesie şi 7-6 la şuturi la pauză! Lui Real îi convenea contraatacul, însă Di Maria a ratat singur cu Muslera. Din fază fixă, Higuain nu a iertat.

Assist Xabi Alonso, cap "Pipita" şi Real a închis corida. Totuşi, Galatei i s-a refuzat un penalty la Burak (fault Ramos), dar a fost avertizat pentru simulare şi va pierde returul!

REAL MADRID - GALATASARAY 3-0 - VIDEO
(Cr. Ronaldo 9, Benzema 29, Higuain 73)

REAL: Diego Lopez - Essien, Varane, Sergio Ramos, Coentrao - Xabi Alonso, Khedira - Di Maria (86 Pepe), Ozil (80 Modrici), Cr. Ronaldo - Benzema (65 Higuain). Antr: J. Mourinho

GALATASARAY: Muslera - Eboue, Semih Kaya, Dany, Riera (83 Amrabat) - Felipe Melo, Hamit Altintop (78 Umut Bulut), Selcuk Inan - Sneijder (46 Gokhan Zan) - Drogba, Burak Yilmaz. Antr: F. Terim