Stranieri

VIDEO Standard fantastic! Echipa lui Rednic a urcat la 3 puncte de lider. Supergol al lui Vainqueur

Articol de Theodor Jumătate  —  Saturday, 13 April 2013

Condusă la Waregem cu 1-0 şi 3-1, echipa lui Mircea Rednic a învins aseară cu 4-3, Standard urcînd pe 3, la trei puncte de liderul Anderlecht.

VEZI AICI VIDEO DE LA MECI, DE LA MIN 4!

Ieri, la doar trei zile după ce a împlinit 51 de ani, Mircea Rednic (foto) a trăit la maximum un meci trepidant cu Standard. Suferinţă, agonie, apoi extaz, la final, aşa a fost pentru antrenor deplasarea de la Waregem. A fost condus din minutul 4, a primit golul de 2-1 (43; autogol al căpitanului Van Damme) la numai trei minute după ce echipa sa egalase, adversara a avut 3-1 (54) şi a ratat o minge de 4-1... După care, Standard, resuscitată de schimbările lui Rednic (Mpoku în locul lui Cristea, la pauză, şi Ezekiel la Batshuayi, 60), a jucat ca un foc de artificii, marcînd de 3 ori în 17 minute: Mpoku (62), Kanu (65, assist Mpoku) şi Ezekiel (79). La 3-4 a intrat şi Ţucudean (83).

Cu această victorie, a doua în 3 partide de play-off, Standard avansează două poziţii. E pe 3, cu 32 de puncte, trei în spatele liderului Anderlecht.