VIDEO Alibec înseamnă Liga 1! » Atacantul a fost decisiv în victoria Viitorului cu CSMS Iaşi, 2-1

Articol de Ovidiu Minea  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Viitorul a ieşit de la retrogradare prin "dubla" lui Denis, golul victoriei venind cînd oaspeţii jucau în zece oameni!

Reducerea preţului biletelor, dublarea primei de victorie şi vizita primarului Nichita la vestiare, înainte de meci, au fost cîteva din încercările ieşenilor de-a monta echipa. Cu un succes, trupa lui Ciobotariu putea să respire, pentru prima oară în 2013, aerul de deasupra zonei retrogradării.

Efectul a fost nul în prima repriză, cînd Viitorul a ţinut frîiele şi a irosit ocazii importante prin Dică (7 şi 33 - bară) şi Chiţu (12). Iaşiul a arătat că joacă doar în minutul 21, cînd Pătulea a trimis "peste", dar s-a trezit cu un minut înainte de pauză: Milea a deschis scorul după o pasă luminoasă a lui Tudor.

Miza uriaşă a înceţoşat partida după odihnă, cînd s-a jucat mai mult cu sufletul decît cu mintea. La prima ocazie, minutul 69, Alibec a tranşat dominarea oaspeţilor. Deşi în inferioritate, Viitorul a lovit iar prin Alibec la o eroare uriaşă a lui Avrămia. Copoul plînge, puştii lui Hagi încă visează.