VIDEO CS Severin - Petrolul 2-2 şi Steaua este noua campioană a României

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 04 mai 2013

Petrolul nu a reuşit să cîştige partida din deplasare cu CS Severin, scor 2-2, şi Steaua este campioana României pentru a 24-a oară în istorie. Diferenţa dintre Steaua şi locul 2 este de 16 puncte.

VIDEO cu golurile şi cele mai importante faze din Severin - Petrolul

Petrolul a început în forţă partida şi a marcat prin Bokila în minutul 8. Imediat, la poarta lui Panagopoulos a fost o avalanşă de ocazii, dar mingea nu a vrut să intre în poartă la şuturile lui Grozav, Cristescu, Renan sau Bokila. Golul a venit în poarta lui Bornescu după ce Thomas a şutat plasat din 10 metri.

Desfăşurarea liveTEXT a partidei

Petrolul a marcat totuşi în cu 20 de minute înainte de final! Hamza a preluat la marginea careului şi a şutat în stilul lui Del Piero, direct în vinclul porţii celor de la Severin. În minutul 87, Dorel Stoica a egalat şi a dus titlul în Ghencea cu 5 etape rămase pînă la final.