Stranieri

Maxim, ”Hopa Mitică” » Magnet pentru adversari, dar şi pentru colegi în Schalke - Stuttgart 1-2

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Mijlocaşul şvabilor a fost lovit dur, în mai multe rînduri, dar s-a ridicat de fiecare dată şi a continuat

Alex Maxim a simţit ieri, pe propria-i piele, şi latura dură a fotbalului german. La Gelsenkirchen, contra lui Schalke (2-1), mijlocaşul Stuttgartului a fost parcă un magnet. Şi pentru adversari, şi pentru colegi, care l-au trimis în mai multe rînduri la pămînt:
min. 38: Fuchs nu găseşte altă metodă de a-l opri decît prin fault;
min. 40: ciocnire dură cu Niedermeier, coechipierul din centrul apărării;
min. 51: lovit la cap într-un duel aerian cu căpitanul lui Schalke, Howedes;
min. 73: Matip intră cu talpa, din spate, pe pulpa dreaptă a "tricolorului".

Click aici pentru rezumatul VIDEO!

Dar Maxim s-a ridicat mereu şi a continuat. N-a mai fost decisiv, ca altădată, dar nici n-a dezamăgit. În prima repriză a încîntat cu cîteva "deschideri" impecabile şi cu o bombă de la aproape 40 de metri, ce s-a dus puţin peste transversală. Iar la reluare, cînd Schalke presa, românul a ajutat şi-n apărare. Cel mai bun moment: în minutul 63 a salvat aproape de pe linia porţii!

83 de minute a jucat Alex Maxim, ieri, pentru VfB Stuttgart

Marica, pe bancă
Maxim a ratat, în schimb, un duel cu Marica. Revenit după o accidentare, atacantul lui Schalke a rămas rezervă. Antrenorul Jens Keller nu i-a acordat atenţie nici măcar pe final, cînd echipa sa alerga după egalare.