VIDEO&FOTO Finul şi-a salvat naşul cu preţul unei umilinţe » Steaua - Viitorul 2-5

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 19 mai 2013

Aşa cum a anunţat, Gigi Becali l-a ajutat pe naşul Hagi. Steaua a pierdut la scor în Ghencea cu Viitorul, 2-5. Cele 3 puncte îi ajută enorm pe constănţeni în lupta pentru evitarea retrogradării.

VIDEO cu cele mai importante faze

Asistenţa foarte scăzută din Ghencea a avut parte de o primă repriză spectaculoasă, cu 4 goluri. Chiţu a deschis scorul, scăpat din marcaj de Bratu. Fundaşul stelist a continuat prestaţia penibilă pînă în minutul 40, cînd a fost schimbat.

Dică a majorat diferenţa din penalty-ul provocat de Doru Bratu, iar după 3 minute Nikolici a schimbat tabela tot dintr-o lovitură de pedeapsă.

Pînă la pauză, Chiţu a prins o torpilă în vinclu, iar Larie l-a pedepsit şi el pe Cojocaru cu o lovitură de cap şi Viitorul conducea surprinzător cu 4-1!

Rocha a reuşit să reducă din diferenţă şi intrările lui Popa şi Rusescu au înclinat terenul spre poarta oaspeţilor. Dar puştii lui Hagi s-au luat în serios şi Nikolov a prins un şut superb la colţul lung şi Steaua era condusă cu 2-5. În prelungiri, Cojocaru a parat penalty-ul executat de Rusu şi scorul a rămas 2-5.

Victoria constănţenilor îi urcă pe locul 13, cu 33 de puncte.