Liga Campionilor

Cît a cîştigat Bayern Munchen după ce a cucerit trofeul UEFA Champions League

Muller şi Subotici se vor duela în această seară în finala Ligii

Articol de Theodor Jumătate  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Bayern Munchen a obţinut 51,9 milioane după ce a cucerit trofeul UEFA Champions League în urma finalei cîştigate împotriva Borussiei Dortmund, scor 2-1.

UEFA este gata să-şi premieze campionii pentru cea mai importantă şi mai scumpă competiţie din lumea fotbalului.

Banii cîştigaţi de Bayern:

- doar o cifră diferă. Bavarezii au numai 4 succese şi un egal în grupe (au pierdut cu BATE Borisov), primesc 500.000 de euro mai puţin decît ar fi primit Dortmund pentru rezultatele din serii.

Suma totală - 51,9 milioane

ALTE ŞTIRI DESPRE FINALĂ:

Şi trofeul e german
Cea mai rîvnită cupă a Europei în fotbalul de club a fost creată la Bremen, de firma "Koch&Bergfeld Corpus". E din argint veritabil, are 73,5 cm înălţime, 8,5 kilograme şi costă 50.000 de euro. Iar în interior sînt gravate emblema oraşului, o semilună şi o coroană, simboluri ce atestă faptul că e făcută de mînă.