Rugby

FOTO Misiune îndeplinită » România şi-a apărat trofeul la IRB Nations Cup, învingînd Italia A cu 26-13

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 16 iunie 2013

România a reuşit să cîştige pentru al doilea an consecutiv titlul IRB Nations Cup, după ce a învins Italia A cu 26-13.

"Stejarii" cîştigaseră pînă azi partidele cu Rusia, 30-20, şi cu Argentina Jaguars, 30-8, la fel ca şi reprezentanta secundă a Italiei. Astfel, meciul direct avea să stabilească învingătoarea turneului.

Italienii au condus cu 3-0, dar eseul lui Fercu, transformat de Vlaicu, a adus România în avantaj, 10-7. Pînă la pauză avea să fie 13-13, Vlaicu restabilind egalitatea, după ce Ambrosini propulsase oaspeţii în frunte cu două lovituri de pedeapsă.

După pauză, "stejarii" au controlat categoric partida. Vlaicu a înscris din două lovituri de pedeapsă, iar Fercu a risipit orice emoţie pe final de meci cu un nou eseu.

Următorul obiectiv al României este calificarea la Campionatul Mondial din 2014, iar pentru a evita play-off-ul trebuie să termine pe unul din primele două locuri în Cupa Europeană a Naţiunilor.