Tenis

FOTO Federer l-a demolat pe Hănescu în doar 70 de minute!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 24 iunie 2013

Roger Federer nu a pierdut prea mult timp cu Victor Hănescu, pe care l-a executat fără drept de apel în trei seturi, scor 6-3, 6-2, 6-0.

Românul a părut că poate sta aproape de elveţian doar în primul set, dar de acolo cel mai titrat tenisman din istorie a mai pierdut doar două game-uri. Meciul a durat doar 70 de minute.

Victor Hănescu nu a beneficiat de nici o minge de break, jucătorul român "reuşind" performanţa de a cîştiga un singur punct pe serviciul adversarului timp de 9 gameuri.

Deţinătorul titlului a fost aplaudat din tribune de o pleiadă de celebrităţi, camerele de filmat fiind fixate pe personalităţi precum Condoleezza Rice sau Pippa Middleton.

Elveţianul a cîştigat turneul anul trecut, după o finală cu Andy Murray, şi, conform tradiţiei, a deschis turneul pe Terenul Central. Hănescu a pierdut de 6 ori în faţa lui Federer.

Cel mai bun rezultat al lui Victor la Wimbledon este turul trei, fază pe care a atins-o în 2003, 2009 şi 2010.