Amicale

VIDEO şi FOTO Fără Alexe, atac de liga a 3-a » Dinamo - Ayr United 1-1

+12 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 07 July 2013

Fără Alexe, Cosmin Matei şi Dănciulescu, Dinamo a terminat la egalitate cu formaţia de liga a 3-a din Scoţia, Ayr United, 1-1.

Vezi AICI golurile

"Cîinii" au dominat prima parte, cînd Andrei Cristea şi Steliano Filip au ratat două mari ocazii. În repriza secundă Mulţescu a trimis în teren şi 3 debutanţi: Joe Elliott, Valentin Lazăr şi Ionuţ Şerban. Jocul roş-albilor a fost mai slab în faza de atac, permiţîndu-le scoţienilor să deschidă scorul pe un contraatac. Egalarea a venit repede: Abdoulaye s-a poziţionat bine pe centrarea lui Fai şi a marcat ca un veritabil vîrf.

Următorul amical al lui Dinamo va fi împotriva echipei din liga a doua scoţiană, Heart of Midlothian.

Echipa de start: Manyur - Nica, Luchin, Durimel, A. Radu - Strătilă, Boubacar, Hasanovici, Filip - An. Cristea, J. Thomas

Desfăşurarea liveTEXT:

Final

Min 72 - Fai centrează înalt în careu, Abdoulaye reia mult pe lîngă poartă

Min 68 - Fai are o acţiune bună pe dreapta, intră în careu şi trimite peste poartă. La Dinamo a intrat şi Vaştag

Min 66 - Gol Dinamo! 1-1! Fai centrează pe jos la bara a doua, iar Pape Abdoulaye finalizează cu siguranţă

Min 59 - Gol Ayr United! 0-1. Scoţienii scapă pe contraatac şi deschid scorul

Min 59 - Centrează Fai în careu, Abdoulaye reia în braţele portarului

Min 57 - Manyur iese bine pe o centrare şi reţine

Min 46 - A început repriza secundă. Mulţescu i-a introdus pe teren pe Fai, Joe Elliott, Pape Abdoulaye, Valentin Lazăr, Şerban

Pauză

Min 44 - Durimel are o intervenţie dură în careu, dar arbitrul lasă jocul să continue

Min 38 - Manyur are emoţii la un şut care trece puţin pe lîngă poartă

Min 28 - Centrarea lui Nica din banda stîngă nimereşte bara transversală

Min 26 - Acţiune bună a lui Strătilă pe dreapta, dar centrează greşit

Min 22 - Luchin reia puţin pe lîngă poartă, mingea deviată de Andrei Cristea

Min 19 - S. Filip scapă singur spre poartă, dar e blocat de portar

Min 14 - Thomas primeşte la 35 de metri, avansează, iar şutul său e reţinut în doi timpi de portarul advers

Min 12 - O nouă oportunitate pentru "cîini"! Andrei Cristea reia puternic centrarea lui Strătilă, portarul scoate în corner

Min 9 - Mare ocazie pentru Dinamo. Strătilă centrează în faţa porţii, Filip reia spre poartă, iar un fundaş scoţian scoate de pe linia porţii

Min 7 - Joel Thomas reia cu capul pe lîngă poartă, din 6 metri

Min 4 - Atac al scoţienilor, A. Radu intervine bine şi recuperează

Min 1 - A început meciul
----------------
Mulţescu tocmai a aflat că nu-l va putea folosi pe Marius Alexe, care se va transfera în Serie A, la Sassuolo. Şi Constantin Nica are şanse mari să părăsească Dinamo în zilele următoare. În aceste condiţii, antrenorul roş-albilor este nevoit să găsească soluţii în partidele de verificare rămase.