Cupa Romaniei

FOTO A şasea Supercupă » Steaua bifează al doilea trofeu în 2013, după 3-0 cu Petrolul

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 10 July 2013

Steaua a învins astăzi Petrolul cu 3-0, cîştigînd pentru a şasea oară Supercupa României.

"Roş-albaştrii" au controlat încă din primele minute partida, Nikolici reuşind să deschidă scorul în minutul 21. Steaua a beneficiat şi de un penalty în minutul 27, cînd Manasse a văzut al doilea "galben" şi a fost eliminat, dar Bourceanu a ratat lovitura de pedeapsă.

Căpitanul Stelei şi-a luat însă revanşa şase minute mai tîrziu, cînd a centrat perfect pentru Szukala, care a reluat în plasă cu capul. Pintilii a risipit orice emoţie pentru fanii Stelei cu trei minute înainte de pauză, marcînd pentru 3-0 cu un şut puternic de la marginea careului.

Steaua - Petrolul 3-0

Echipele de start:
Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Ad. Popa, G. Iancu, Cr. Tănase - Nikolici
Rezerve: Cojocaru, Gardoş, M. Costea, Prepeliţă, Pîrvulescu, N. Stanciu, Piovaccari
Petrolul: Pecanha - Achim, Manasse, Neag, Guilherme - Mustivar, Hoban - Boudjemaa, Grozav, Ad. Cristea - Hamza
Rezerve: Valincius, Naziri, Cristescu, Grecu, Romario, Teixeira

FINAL
Min 88 - Bourceanu primeşte cartonaş galben
Min 80 - Cristescu intră în locul lui Mustivar
Min 79 - Adi Popa trece de trei adversari în careul advers, dar şutează mult peste poartă
Min 78 - Piovaccari scapă singur cu Pecanha, dar trimite direct în portarul brazilian
Min 67 - Latovlevici şutează puternic de la marginea careului, dar nu prinde cadrul porţii
Min 65 - Prepeliţă îi ia locul lui Georgievski, care resimte dureri la piciorul stîng
Min 61 - Piovaccari intră în locul lui Nikolici
Min 59 - Stanciu trece de doi adversari, îi lasă mingea lui Latovlevici, care trimite puţin pe lîngă poartă
Min 57 - Iancu îi lasă locul lui Stanciu
Min 56 - Romario intră în locul lui Neag şi Teixeira în locul lui Adrian Cristea
Min 51 - Hamza pătrunde în partea stîngă, dar şutează foarte slab
Min 47 - Chiricheş trimite cu capul puţin peste poartă din 6 metri
Min 47 - Pintilii reia cu capul din 7 metri, dar Guilherme reuşeşte să respingă de lîngă poartă
Min 46 - Nikolici trece spectaculos de Neag, dar fundaşul ploieştenilor revine în ultimul moment şi respinge în corner
A început repriza a doua!
PAUZĂ
Min 42 - Gol Steaua! Mihai Pintilii înscrie cu o torpilă de la marginea careului la care Pecanha n-a mai putut face nimic
Min 37 - Gicu Grozav pătrunde excelent în careul Stelei, dar trimite în faţa porţii, unde se aflau numai fundaşii "roş-albaştrilor"
Min 33 - Gol Steaua! Bourceanu centrează în careu, iar Szukala înscrie cu o lovitură de cap din 11 metri
Min 32 - Grozav este avertizat
Min 29 - Apără Pecanha! Bourceanu execută slab lovitura de pedeapsă, iar portarul prahovenilor reuşeşte să respingă
Min 27 - Cartonaş roşu pentru Petrolul! Nikolici cade uşor în careu după un contact cu Manasse, Haţegan dictează penalty şi îi acordă al doilea "galben" fundaşului ploieştean, care este eliminat!
Min 25
- Hoban trage de la marginea careului, însă Tătăruşanu scoate cu piciorul
Min 24 - Guilherme trimite o torpilă de la 30 de metri, dar Tătăruşanu reuşeşte să respingă în corner
Min 21 - Gol Steaua! Tănase îl driblează pe Neag în partea stîngă şi trimite în faţa porţii, de unde Nikolici înscrie cu o reluare din cădere
Min 16 - Bourceanu trimite în careu pentru Nikolici, dar Neag se opune excelent şi respinge în corner
Min 15
- Tănase trimite un balon peste apărarea ploieştenilor, Iancu rămîne singur cu Pecanha, dar portarul brazilian reuşeşte să respingă
Min 10 - Tănase vede cartonaşul galben pentru un fault asupra lui Mustivar
Min 9 - Iancu trage puţin pe lîngă poartă din lovitură liberă de la 20 de metri
Min. 7 - Adi Popa pătrunde în viteză prin centru şi este faultat de Manasse. Fundaşul petrolului vede cartonaşul galben
Min. 6 - Nici o ocazie de poartă pînă în acest moment, cele două echipe luptîndu-se mai multe la centrul terenului