Tenis

Simona Halep a fost eliminată în turul al doilea de la Bastad! » S-a retras în decisiv din cauza unei accidentări

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 18 iulie 2013

Simona Halep a încheiat seria victoriilor în această după-amiază cînd s-a retras din cauza unei accidentări în partida cu Flavia Pennetta.

Jucătoarea română a cîştigat primul set, scor 6-4, dar Pennetta a jucat mult mai bine în manşa secundă. După 7 breakuri reuşite de cele două jucătoare, italianca s-a impus, scor 7-5. În setul decisiv Simona şi-a pierdut din nou serva şi apoi s-a retras, acuzînd o accidentare la şold, la fel ca în confruntarea cu Na Li de la Wimbledon.

Calificarea în manşa secundă la turneul suedez este recompensată cu 3.100 de dolari şi 30 de puncte WTA.

Simona a reuşit să cîştige 3 turnee WTA în decurs de doar 5 săptămîni, impunîndu-se la Nurnberg, Hertogenbosch şi Budapesta.