Altele

Prea buni! » România a fost învinsă de Italia în meciul de debut al Mondialului de polo de la Barcelona

Tiberiu Negrean a marcat primul gol al României aseară

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 23 iulie 2013

Campioana lumii nu a dat nici o şansă României în meciul de debut la Mondialul de la Barcelona.

România nu a contat în primul său meci la Mondialul de la Barcelona. În faţa campionilor lumii, italienii, "tricolorii" au început foarte prost disputa şi după primele 6 minute erau conduşi cu 4-0!

Echipa pregătită de Vlad Hagiu a echilibrat apoi disputa, a redus din diferenţă şi la pauza mare, Italia avea avantaj de doar trei goluri: 5-2. Marja s-a menţinut şi în sfertul 3, 7-4, dar pentru România totul s-a năruit în ultimele opt minute.

Italia a mai marcat de trei ori şi a dus scorul la 10-4. Era o înfrîngere prevăzută totuşi pentru România, care încearcă însă să prindă locul 2 în grupă pentru a avea şanse la "optimi". Urmează meciurile cu Kazahstan (mîine) şi Germania (26 iulie), care vor da ierarhia finală în grupa D.