Liga Campionilor

FOTO Încă doi paşi » Steaua a învins-o pe Vardar şi în Macedonia, 2-1, şi e gata de înfruntarea cu Dinamo Tbilisi

+14 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 23 iulie 2013

Steaua n-a mai avut nici o emoţie cu Vardar în privinţa calificării în turul III preliminar al Ligii Campionilor.  După 3-0 pe Naţional Arena, "roş-albaştrii" s-au impus şi în Macedonia cu 2-1.

Laurenţiu Reghecampf i-a lăsat acasă pe Chiricheş, Tănase şi Tatu, preferînd să-i arunce din primul minut pe teren pe Gardoş, Pîrvulescu şi Piovaccari. N-a mai existat dezechilibrul categoric din tur, însă Steaua a controlat partida. Stanciu şi-a blocat adversarii cu driblingurile sale, Adi Popa a arat banda dreaptă, în timp ce italianul din ofensivă a dat primele semne că ar putea fi atacantul căutat de echipa din Ghencea.

Piovaccari trăieşte
Vîrful împrumutat de la Sampdoria a impresionat în prima repriză, reuşind să înscrie în minutul 23 din cădere, Stanciu oferindu-i o pasă excelentă după o serie de driblinguri fanteziste. Acelaşi Piovaccari putea reuşi dubla cu o execuţie pretenţioasă. Italianul a încercat să reia din foarfecă, însă Pavlovici a blocat în ultimul moment.

Stanciu îşi putea încununa evoluţia bună cu o reuşită în minutul 35, însă transversala şi Bozovici, care i-a respins de pe linia porţii lovitura de cap. Vardar a profitat de relaxarea din jocul Stelei pe final de repriză, Kostovski reuşind să egaleze cu o lovitură de cap din 6 metri, după ce Szukala l-a scăpat din marcaj. Repriza a doua a stabilit rezultatul firesc, Bourceanu învingîndu-l pe Pavlovici cu un şut de la marginea careului.

Mai sînt încă doi paşi pînă la grupe, următorul hop urmînd să fie Dinamo Tbilisi, echipa antrenată de Duşan Uhrin Jr.

VARDAR - STEAUA 1-2
Echipele de start:
Vardar Skopje: Pavlovici - Reljici, Bozovici, Tanevski, Cikarski - Temelkov, Petrovici, Petrov - Gimenez, Kostovski, Stojkov
Rezerve: Zahov, Dimitrovski, Lazarevski, Simjanoski, Acevski, Manevski, Georgiev
Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, N. Stanciu, Pîrvulescu - Piovaccari
Rezerve: Niţă, Rîpă, L. Filip, Prepeliţă, Răduţ, G. Iancu, Nikolici

FINAL
Min 90+1 - Kostovski scapă singur cu Tătăruşanu, dar portarul stelist are un reflex excelent şi respinge
Min 85 - Stanciu şutează mult peste poartă
Min 80 - Iese Petrovici şi intră Manevski
Min 78 - Iancu reia din voleu, însă Pavlovici reuşeşte să reţină
Min 77 - Răduţ intră în locul lui Pintilii
Min 72 - Goooool Steaua! Adi Popa pătrunde în partea stîngă, trimite la marginea careului, de unde Bourceanu îl execută pe Pavlovici
Min 68 - Intră Georgiev şi iese Stojkov
Min 64 - Szukala trimite cu capul peste poartă
Min 62 - Latovlevici şutează de la 20 de metri, dar balonul este deviat
Min 55 - Adi Popa trage puternic de la 25 de metri, însă Pavlovici respinge în corner
Min 54 - Iese Pîrvulescu şi intră Iancu
Min 52 - Kostovski reia cu capul, însă balonul se scurge pe lîngă poartă
Min 50 - Latovlevici execută bine o lovitură liberă, însă Pavlovici respinge de sub bară
A început repriza a doua!
A ieşit Piovaccari şi a intrat Nikolici
PAUZĂ
Min 45+1 - Gol Vardar! Kostovski scapă de marcaj şi îl învinge pe Tătăruşanu cu o lovitură de cap din 6 metri
Min 43 - Pîrvulescu îşi încearcă şutul de la marginea careului, dar balonul este blocat
Min 35 - Stanciu pătrunde excelent în careu, îl lobează pe Pavlovici, mingea izbeşte transversala, mijlocaşul reia din nou cu capul, însă balonul este respins de pe linia porţii de Bozovici
Min 30 - Georgievski trece şi el pe lîngă gol, trimiţînd peste de la marginea careului
Min 29 - Piovaccari reia spectaculos din foarfecă, însă Pavlovici are o intervenţie excelentă
Min 26 - Popa şutează din colţul careului, dar mingea este blocată
Min 23 - Goooool Steaua! Nicuşor Stanciu pătrunde în partea dreaptă, ridiculizează un adversar şi îi trimite lui Piovaccari în faţa porţii, care înscrie din cădere
Min 21 - Adi Popa trage pe jos de la 20 de metri pe lîngă poartă
Min 17 - Stojkov trimite în careu de pe partea stîngă, dar Tătăruşanu iese şi reţine
Min 15 - Piovaccari este şi el avertizat după un fault la centrul terenului
Min 11 - Georgievski centrează în careu, mingea ajunge la Pîrvulescu, dar reluarea din voleu a acestuia trece mult peste poartă
Min 9 - Pintilii vede cartonaşul galben pentru un henţ în jumătatea adversă
Min 8 - Stanciu şutează pe jos de la marginea careului, balonul este deviat de Tanevski în corner