Stranieri

VIDEO Risipitorul » Cum îl văd italienii pe Alexe la Sassuolo: ”Devastator, dar instabil”

Articol de Daniel Scorpie  —  Monday 30th of November -0001 12:00

În cele 45 de minute jucate la Trofeul Tim contra lui Juventus, fostul dinamovist a avut trei ocazii şi un penalty ratat, la loviturile de departajare

Alexe a şi cîştigat primul trofeu în Italia. Abia venit la Sassuolo, mijlocaşul român le-a luat faţa marţi lui Juventus (0-0, 3-4 la penaltyuri) şi Milan (2-1) în triunghiularul TIM. Folosit tot meciul cu Juve (s-a jucat cîte o repriză de 45 de minute), Marius a tras de trei ori la poartă, ratînd în final singur cu Rubinho din careu, dribling şi şut peste bară.

Click aici pentru VIDEO!

Şi nu a marcat nici la loviturile de departajare! Totuşi Gazzetta dello Sport l-a remarcat, notîndu-l cu 6: "Cînd porneşte în viteză şi atacă poarta este devastator. Dar problemele lui apar la finalizare, cînd îşi pierde echilibrul".

500 de mii de euro va primi Dinamo pentru împrumutul lui Alexe pe un sezon plus 1,5 milioane la transferul definitiv